Diyet, sağlıklı yaşam rehberi, yemek tarifleri

Dukan Diyeti Tarifleri

0

Dukan Diyeti Tarifleri ! Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılan yüksek protein içeriğine sahip popüler bir diyet çeşididir. Pek çok diyet yapanlar için en hızlı sonuç veren bir diyet çeşidi olmasıyla bilinen Dukan diyeti için değişik tarifler arayışında olmuşlardır. Şimdi sizlere hem değişik hem doyurucu hem de kilo vermenizi sağlayacak birkaç Dukan diyeti tarifleri paylaşacağım.

İlk olarak paylaşacağım tarif lezzetli ve sağlıklı bir tarif olan Dukan diyeti tavuk çorbası tarifidir. Bu tarifte tavuk, salça, yulaf kepeği ve yoğurt kullanılarak hazırlanan tavuk çorbası, unsuz olması sebebiyle dukan diyetine uygundur. İkinci vereceğim tarif ise diyet yaparken tatlı yemenin dayanılmaz hafifliği tarifi olan Dukan diyetine uygun sütlaç tarifidir.

Dukan diyetinin ara öğünleri için alternatif bir tatlı seçeneği olan sütlaç, diyet süt, yulaf kepeği, tarçın ve akçaağaç şurubu ya da esmer şeker ile hazırlanan bir dukan diyeti tatlısıdır. Pirincin yerini alan yulaf kepeği ürünü kan şekerini yavaş yavaş yükseldiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaratır. Son olarak vereceğimiz tarif ise Dukan diyeti poğaça tarifidir. Yumurta, zeytinyağı, süt, yoğurt, maydanoz, yulaf kepeği, peynir ve mahlep ürünlerini kullanarak hazırlanan poğaça tüm dukan diyeti aşamaları için uygundur.

Dukan Diyetinin İlk Haftası Ne Yenir?

Dukan Diyeti Tarifleri kapsamında, Dukan diyetinin ilk aşaması olan atak evresi 1 ile 10 günleri arasında sürmektedir. Peki dukan diyetinin ilk haftası ne yenir? İlk aşamada saf protein kaynaklarında 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesinden ve en az 6 bardak sudan oluşmaktadır.

Yağsız sığır eti, dana eti, sakatat, balık, yağsız jambon, deniz ürünleri, yağsız hazırlanmış yumurta, yağsız süt, peynir ve yoğurt serbest olarak tüketilebilir. Bu sıraladığımız besinler yağsız hazırlanmış bir şekilde günün herhangi bir saatinde tüketilebilir. Dukan diyetinin ilk aşamasının amacı hızlı ve fark edilir kilo kaybının sağlanmasıdır.

Dukan Diyeti İle 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Doktor Pierre Dukan tarafından hazırlanan Dukan diyeti, diyet yapanlar tarafından çok tercih edilen bir diyet çeşididir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için diyet çeşiti arayışından olanlar Dukan diyetinin ilk haftasında kaç kilo verilir merak etmişlerdir. Şimdi onlar için yaptığımız araştırmadan dukan diyeti ile 1 haftada kaç kilo verilir sorusunun yanıtını vereceğiz.

Dukan diyet ile bir hafta yaklaşık olarak 1 ile 5 kilo arasında kalıcı kilo verilmektedir. Eğer kişinin metabolizması hızlı ise bu rakamlar daha da artmaktadır. Dukan diyeti hem hızlı hem de kalıcı bir şekilde kilo vermeye olanak sağlayan bir diyet çeşididir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Tarifleri kapsamında, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için güzel bir seçenek olan dukan diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler için anlatacağız. Dukan diyeti dört aşamadan oluşan bir diyet çeşididir. Dukan diyeti evreleri konusunun ilk aşaması 10 gün kadar sürmektedir. Bu aşamada vücuda protein alımı gerçekleşir.

  • Yağsız dana eti, balık, jambon, yumurta, süt gibi besinler bolca tüketilmelidir.
  • Bu aşamada önemli olan vücuda yağsız saf protei girmesidir.
  • Dukan diyetinin ikinci aşaması seyir aşamasıdır.
  • Bu aşamada, saf protein tüketimine devam edilir.
  • Ancak yavaş yavaş sebzelerde protein yanına eşlik eder.
  • Mısır, patates, bezelye, fasulye, mercimek gibi karbonhidrat gibi çeşitlerinin tüketilmesi gerekmektedir.

Üçüncü aşama ise güçlendirme evresidir. Bu aşamada amaç, kiloların geri alınmaması ve kiloyu korumaktır bu aşamayı 50 gün boyunca sürdürmeniz gerekmektedir. Son aşama ise koruma evresidir. Bu evrede günde en az 20 dakika yürüyüş yapılması gerekir ve haftanın 1 günü saf protein harici bir şey ile beslenmek yasaktır.

Dukan Diyetinde Zeytin Var Mı?

Dukan Diyeti Tarifleri kapsamında, Doktor Dukan tarafından hazırlanan Dukan diyeti çeşidinde bildiğiniz üzere protein ağırlıklı bir diyettir. Dukan diyeti yapanlar için bol protein içeren zeytin tüketilebilir mi sorusu ise çok merak edilmektedir. Peki Dukan diyetinde zeytin var mı? Dukan diyetinde 2 yemek kaşığı ölçüsünde zeytinyağı kullanım izni vardır.

Ancak son zamanlar Doktor Dukan’ın paylaştığı habere göre günde tuzsuz ve yağsız 7 adet zeytin kullanım izni vermiştir. Böylelikle dukan diyetinde günde 2 tatlı kaşığı olan zeytinyağı hakkınızı 7 adet zeytinden yana kullanabilir diyetinize devam edebilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.